Historie kuželek v Kutné Hoře
 

Historie organizovaného kuželkářského sportu v Kutné Hoře je starší než 70 let.

Tu novodobou tvoří více než 40 let úspěšné činnosti, o kterou se zasloužilo mnoho členů našeho oddílu. Zatím nejstarším dokumentem o organizovaném kuželkářském sportu v Kutné Hoře je zachované tablo Kuželkářského klubu Dragouni z roku 1943. Tablo pravděpodobně uchoval a přinesl do nové kuželny Vasil Havrilec, zakladatel klubu.

Kuželkářský klub Dragouni, 1943

v horní řadě čtvrtý zleva zakladatel Vasil Havrilec

 

 


Novodobá historie


Ustanovení tělovýchovné jednoty

Asi velké sportovní nadšení předcházelo ustavení tělovýchovné jednoty TJ Baník Kutná Hora. Název TJ Baník souvisí pravděpodobně s Rudnými doly, kde v té době pracoval další ze zakládajících členů František Nocar.

Nultým ročníkem by mohla být nazvána sezóna 1971/1972. Po ustavení tělovýchovné jednoty v prosinci 1971 byly hned v lednu 1972 vystaveny členské průkazky. Předsedou TJ byl František Nocar.


Kuželna
 


 

Trénovalo a hrálo se, i když oddíl neměl zrovna dobré podmínky. Domácí dráha během několika sezóny byla nejdříve v Červených Pečkách a potom ve Vrdech u Čáslavi, později i v Poděbradech. Jak by asi oddíl v těchto podmínkách pracoval v současné době? O to víc je třeba nadšení těch prvních kuželkářských průkopníků obdivovat.

Od 1.1.1974 oddíl kuželek již patřil pod tělovýchovnou jednotu Sparta Kutná Hora.

Proč asi? Pod silnější tělovýchovnou jednotou byla nejspíše větší šance na výstavbu vlastní kuželny. 12. ledna 1974 se konala výroční členská schůze oddílu. Z dochovaného zápisu se dozvídáme, že  v té době  se už jednalo o výstavbě kuželny v Kutné Hoře.

V akci „Z“ byla na podzim roku 1975 zahájena výstavba kuželníku v Kutné Hoře. Pracovalo se celý týden, někteří kuželkáři chodili na brigády téměř každý den, někteří jen občas a účast na brigádách zaměstnávala oddíl několik dalších let…

... konečně ... Máme svoji kuželnu! Kuželna byla slavnostně otevřena 18. prosince 1981


Kontakt

TJ Sparta Kutná Hora - oddíl kuželek

Kuželna
Tyršova 759
284 01 Kutná Hora


správce kuželny František Tesař: 603451382
předseda oddílu Jiří Halfar: 603255914
hospodářka oddílu Hana Barborová: 607616781Pozvánka MČR 2016 žáci

PlakatKuzelky.pdf